​Franca teston me sukses një raketë bërthamore

Franca testoi me sukses një version të modernizuar të raketës së saj balistike me rreze të mesme ASMPA me fuqi bërthamore të mërkurën, tha sot Ministria e Mbrojtjes.

Ministrja franceze Florence Parly tha se ishte shumë e kënaqur me testimin e raketës strategjike të lansuar nga avioni Rafale që u ngrit nga baza ushtarake Cazaux në Oqeanin Atlantik.

Programi francez i armatimeve është në përputhje me qëllimin e presidentit Emmanuel Macron për “ruajtjen e besueshmërisë së funksionimit të forcave të armatosura në nivelin e kërkuar nga mjedisi ndërkombëtar”, tha ministria.

Pas testimit të suksesshëm, ASMPA kalon në prodhim më të gjerë dhe më pas në ushtrinë franceze.

Sistemi i raketave ASMPA në formën e tij aktuale daton në vitin 2009, dhe megjithëse sistemi i ri duhet ta pasojë atë në vitin 2035, theksi është aktualisht në modernizimin e atij ekzistues.

Pasi Britania u largua nga Bashkimi Evropian, Franca mbeti e vetmja anëtare e asaj aleance me armë bërthamore.

Të fundit

Rod Stewart flet për ndarjen nga jeta të dy vëllezërve të tij

Artsiti Rod Stewart  ka folur për ndarjen nga jeta...

Behgjet Pacolli pronari i ardhshëm i Manchester United?!

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës,...