Tesla hap fabrikën e parë Evropiane në Gjermani

Fabrika e katërt e Tesla dhe e para në Evropë u hap ditën e sotme nga CEO i kompanisë Elon Musk raportoi agjencia e lajmeve Reuters.

Objektivi u arrit 2 vite e gjysmë më vonë pasi Tesla kishte planifikuar të ndërton një fabrikë e cila do të ishte pak kilometra larg kryeqytetit Gjerman Belin.

Fabrika u quajtur Giga Berlin-Brandenburg. Si pjesë e ceremonisë së hapjes Tesla dërgoi tek konsumatorët 30 makinat e para Model Y. Këto modele ishin konfigurime performance me një distancë prej 514 kilometra dhe çmime prej 64 mijë euro.

Tesla mori aprovimin për të filluar prodhimin në fabrika në fillim të muajit. Çdo vit kjo fabrikë do të prodhojë 500 mijë makina.

Kompania kishte planifikuar që të fillonte prodhimin në këtë fabrikë në verën e 2021 por një kombinim i pandemisë dhe shqetësimet mjedisore shtynë hapjen.

Në gjysmën e parë të 2022 Tesla shpreson të prodhojë 30 mijë makina. /PCWorld Albanian

Të fundit

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukrainë, sulmet me raketa ruse detyrojnë ndaljen emergjente të...

Moti për ditën e sotme

Ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga...

Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët...