Sirianët i bashkohen radhëve ruse në Ukrainë, ndërsa Putin e quan borxh i Asadit

Pas 11 vitesh lufte, shkatërrimit të qyteteve, qyteteve dhe pjesës më të madhe të ushtrisë siriane, ushtria e Bashar al-Assad ka nisur një aksion rekrutimi. Por rekrutët nuk janë të freskët nga kampet dhe nuk do të luftojnë në frontin e shtëpisë, shkruan The Guardian, transmeton Bota sot.

Ata janë pararoja e asaj që mund të jetë forca mercenare më e madhe e mbështetur nga shteti në botë. Brenda disa ditësh, trupat siriane mund të dislokohen në vijat e frontit të ngecur ruse në Ukrainë, ku Vladimir Putin është gati të nxjerrë një çmim vdekjeprurës për shpëtimin e udhëheqësit sirian nga Moska.

Trupat e para siriane që iu bashkuan radhëve të Putinit – një forcë avancuese prej 150 vetash – mbërritën në Rusi të enjten, pretendojnë zyrtarët e inteligjencës evropiane. Inteligjenca ushtarake ukrainase, duke i bërë jehonë një pretendimi të Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, beson se 40,000 sirianë janë regjistruar për të luftuar – një shifër që do të përfaqësonte një pjesë të konsiderueshme të kapacitetit të gatishmërisë për betejë të të gjithë ushtrisë së vendit.

Në shkretëtirën ekonomike të Sirisë së pasluftës, puna më e mirë – dhe ndoshta e vetmja – e ofruar nga shteti është ajo nga e cila ata që nënshkruajnë mund të mos kthehen në shtëpi.

Shumica dërrmuese e mercenarëve sirianë të regjistruar rishtazi po tregtojnë paga prej 15 dollarë në muaj për marrëveshje mujore me vlerë nga 600 deri në 3,000 dollarë. Grada dhe përvoja në dekadën rraskapitëse të kryengritjes tërheq dollarë më të lartë, por edhe paga bazë po josh rekrutët që kanë pak rrugëdalje nga varfëria dërrmuese.

Sirianët kanë treguar gatishmëri për të nënshkruar të paktën 14 qendra rekrutimi në të gjithë vendin, në Aleppo, Damask, Deir Azzour, Homs dhe Hama, si dhe Raqqa, e cila më pak se pesë vjet më parë ishte në qendër të luftës kundër Shtetit Islamik. .

Të fundit