Kuqezinjtë lënë gjurmët e tyre në Europë, 5 gola e 2 asiste

Fundjava që sapo lamë pas ka qenë një nga më pozitivet për pjesën më të madhe të lojtarëve të Kombëtares shqiptare që aktivizohen në kampionatet europiane. 5 gola, 2 asiste dhe super paraqitje nga kuqezinjtë, të cilët po tregojnë formën e tyre të mirë në prag edhe të ndeshjeve të Shqipërisë ndaj Spanjës e Gjeorgjisë.

Fillimisht ishte lojtari i Shpresave, Indrit Tuci, ai i cili hapi fundjavën me gol në Kroaci, ndërsa u fut në pjesën e dytë dhe shënoi golin e katërt për Lokomotivën e Zgrebit në fitoren 1-4 përballë Sibenikut. Futbollisti shqiptar u vlerësua me notën 7.4 nga faqja e specializuar për statistika “Sofa Score”, teksa të shtunën ishte radha e sulmuesit të Kombëtares, Rey Manaj për të realizuar golin e katërt në Serinë A për Spezian, ku u huazua nga Barcelona në fillim të sezonit. Djaloshi kuqezi u fut në minutën e 68-të, ndërsa iu deshën vetëm gjashtë minuta për të shënuar golin e dytë për Spezian në ndeshjen ndaj Cagliari-t.

Bomberi i Shqipërisë Sokol Cikalleshi performoi në mënyrë të shkëlqyer këtë të diel, duke gjetur dy herë rrugën e rrjetës në sfidën ndaj Kajserisporit, që u fitua me përmbysje nga Koniaspor nga 0-2 në 2-3. Me notën 8-4 e vlerësoi “SofaScore”, teksa në golin e dytë Cikalleshi u ndihmua nga një tjetër futbollist kuqezi, mesfushori Endri Çekici, i cili asistoi bukur, ndërsa sulmuesi u vendos në vendin e duhur dhe realizoi me kokë. 30 minuta pati nën këmbë Çekici për të dhënë më të mirën e tij në fushën e lojës, teksa u vlerësua me notën 7.3.

Moshat kuqezi nuk ndalen. Pas golit të Tucit të premten, dje ishte radha e Eljon Tocit të realizonte një tjetër gol në radhët e Fiorentinës U-19. Futbollisti kuqezi shënoi golin e parë për Fiorentinës ndaj skuadrës së Milanit në kampionatin për grupmoshën U-19 në Itali. Një lajm i mirë ky edhe për Kombëtaren, që ka në përbërje një sërë talentesh për të ardhmen.

Ivan Balliu është një tjetër lojtar mjaft në formë i Kombëtares. Balliu aktivizohet në La Liga në Spanjë me Rayo Vallecano, teksa këtë të diel ndihmoi skuadrën në barazimin ndaj Sevilla-s. Balliu dha asist për shokun e skuadrës, Bebe, i cili realizoi golin e epërsisë për momentin për Vallecanon. Ky është asisti i dytë për mbrojtësin kuqezi.

Torino – Inter ishte kryefjala e ditës së djeshme në Serinë A në Itali, që përfundoi me shifrat 0-0, teksa një nga lojtarët më të mirë të kësaj sfidë ishte gardiani i Shqipërisë, Etrit Berisha. Futbollisti kuqezi bëri disa pritje të shkëlqyera, duke shpëtuar skuadrën e tij dhe duke i dhënë siguri portës torineze. 7.7 ishte nota e Berishës në këtë sfidë ndaj kampionëve të Italisë.

Minuta nën këmbë këtë fundjavë ka pasur edhe për Armando Brojën në Premier League në Angli, Berat Gjimshitin në Serinë A në Itali, Keidi Baren e Myrto Uzunin në La Liga, Klaus Gjasulën në Gjermani, Ylber Ramadanin në Hungari, Lindon Selahin në Kroaci, Ena Mihaj në Greqi, Ermir Lenjanin e Amir Abrashin në Zvicër.

Të fundit

Ishte vetëm 22 vjeç, futbollisti ndërron jetë gjatë seancës stërvitore

Futbollisti kolumbian Andres Balanta ndërroi jetën të martën gjatë...

Këshilli Gjyqësor të hënën do të zgjedhë kryetarin e ri

Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut me...