Bekteshi: Nuk ka krizë për furnizimin me naftë dhe derivate të naftës, të mos bëhet panikë te qytetarët

Nuk ka krizë për furnizimin me naftë dhe derivatet e naftës. Ka rezerva të mjaftueshme si te tregtarët e derivateve ashtu edhe në rezervat e mallrave shtetërore. Të mos bëhet panik te qytetarët se do të ketë kufizime për naftën dhe derivatet e naftës, tha ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi në intervistën e sontme të ftuar në Lajmet e TV Sitel pasi pasditen e sotme në disa pika karburanti në të gjithë vendin u krijuan kolona automjetesh në pritje. në radhë për të mbushur karburantin në rezervuarët e tyre.

Në mesin e qytetarëve është krijuar një panik artificial, i cili mund të shkaktojë dëme dhe çekuilibër në treg, tha ministri Bekteshi.

Bekteshi theksoi se Inspektorati Shtetëror i Tregut është në terren për të përcaktuar pse krijohet një panik i tillë tek qytetarët, por theksoi se nuk ka kufizime dhe tregtarët nuk mund të vendosin kufizime se sa karburant duhet të përdorin qytetarët.

Lidhur me deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçi se me kërkesë të Maqedonisë së Veriut do të dorëzojë 50 mijë ton grurë dhe 25 mijë ton misër, ministri Bekteshi theksoi se Qeveria nuk ka kërkuar grurë dhe misër nga Serbia, siç ka deklaruar president i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Qeveria dhe Agjencioni për Rezervat e Mallrave nuk kanë kërkuar grurë nga Serbia, por nëse Serbia dëshiron të na e jape, atëherë ne do ta marrim atë, por duhet të na thonë se kur dhe ku do të na e dorëzojnë”, tha Bekteshi. Ekonomia në vazhdimësi ka importuar grurë dhe misër nga Serbia, por tha se ka sasi të mjaftueshme në rezervat shtetërore dhe në mesin e mullinjve.

Ministri tha se derisa do të ketë sanksione ndaj Rusisë, nuk do të ndihet shumë në Maqedoninë e Veriut drejtpërdrejt sepse tregtia me Rusinë është rreth 1.5% e tregtisë totale me botën, por do të ketë ndikim indirekt në aspektin energjetik. veçanërisht në tregjet europiane.vendi ynë ka 70% të tregtisë.

Të fundit

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukrainë, sulmet me raketa ruse detyrojnë ndaljen emergjente të...

Moti për ditën e sotme

Ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga...

Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët...