Këshillat kryesore për të mos u ndjerë i lodhur gjatë gjithë kohës, nga largimi i njerëzve toksikë deri te stërvitja

Në çdo moment, shumë persona ndihen jashtëzakonisht të lodhur dhe një në 10 ka lodhje të zgjatur, sipas Royal College of Psychiatrists.

Pra, çfarë po ju zbraz energjinë?

Ngrënia e drekës së gabuar

>Një drekë e pakënaqshme mund të ndikojë në përqendrimin dhe fokusin tuaj, duke ju lënë të lodhur për pjesën tjetër të ditës. “Shumë njerëz mbështeten te sheqeri për energji”, shpjegon Dr Jeff Foster. Shumica ose anashkalojnë mëngjesin ose hanë një tas me drithëra ose bukë të thekur të bardhë dhe reçel. “Kjo shkakton një rritje fillestare, por më pas një rënie të madhe”, thotë Dr Foster.

“Nuk është çudi që ata ndihen të uritur dhe arrijnë në mbrëmje me një vakt të madh që është i vështirë për t’u tretur”.

Shikimi i tepruar i televizorit

Stili i jetesës ka tendencë të shkojë paralelisht me shumë kohë para ekranit. “Shfaqjet televizive të disponueshme 24/7 e kanë bërë të lejueshme qëndrimin ulur për orë të tëra”, thotë Dr Foster. “Unë shoh kaq shumë njerëz që ankohen për lodhje dhe thonë se janë shumë të lodhur ose nuk kanë kohë për të ushtruar”.

Megjithatë, sa më aktiv fizikisht të jeni, aq më energjike ndiheni.

>Rritja e energjisë: Filloni duke dalë për një shëtitje të përditshme në dritën natyrale për t’ju ndihmuar të ndiheni më zgjuar gjatë ditës dhe të flini më mirë gjatë natës. “Përpiquni të bëni edhe ushtrime të rregullta – çdo gjë që ju lë pa frymë dhe rrit rrahjet e zemrës suaj”, thotë Dr Foster. “Nuk ka pse të nënkuptojë palestrën, gjeni diçka që ju pëlqen dhe bëjeni rregullisht”.

Lëvizja në rrjete sociale

Sipas një bisede në TED nga psikologu Adam Alter, përdorimi ynë digjital është rritur sepse, ndryshe nga librat që kanë kapituj dhe episode televizive, nuk ka “stop”. Pajisjet digjitale na bëjnë të dëshirojmë të vazhdojmë të konsumojmë për orë të tëra në një kohë pa hapësirë ​​​​të frymëmarrjes.

Rritja e energjisë: Jini proaktiv në lidhje me vendosjen e kufijve. Vendosni një alarm ose ndiqni një orar të rregullt pushimesh. Kini kujdes nëse po e merrni telefonin nga mërzitja dhe bëni diçka tjetër në vend të kësaj – mundësisht diçka aktive, sugjeron Dr Foster.

Vampirët energjetikë shpesh mund të jenë njerëz që ju shterojnë pozitivitetin, shpjegon Bianca Riemer. Ata ushqehen me gatishmërinë tuaj për t’i dëgjuar dhe për t’u kujdesur për ta, duke ju lënë të rraskapitur dhe të dërrmuar.

Rritja e energjisë: Ndaloni angazhimin, sugjeron ajo. “Kur ata fillojnë të ankohen ose të përgojojnë, mos e vërtetoni mendimin e tyre dhe përpiquni të ndryshoni butësisht temën”. Bëni një justifikim të arsyeshëm për të mos qenë rreth tyre: “Jam shumë i lodhur” ose “Jam shumë i zënë”. Kur bëhet fjalë për kolegët, kufizoni ndërveprimet duke mos u ndalur në tavolinën e tyre për të biseduar.

Lodhja pandemike

“Pandemia ka pasur një ndikim psikologjik te të gjithë ne”, thotë Dr Foster. Ka një ndjenjë se jetët tona janë ende në pritje dhe se kthimi në çdo lloj normaliteti është ndërtuar mbi rërë. “Duhet një sasi e madhe energjie për t’u ndjerë i shqetësuar, i zemëruar ose i frustruar. Nuk është çudi që shumë njerëz ndihen të lodhur”, shpjegon ai.

Rritja e energjisë: Shihni këtë kohë të jashtëzakonshme si një mundësi për të reflektuar, rishqyrtuar jetën tuaj dhe për të bërë ndryshime pozitive, thotë Dr Foster. Nëse jeni duke punuar nga shtëpia, bëni pushime të rregullta jashtë.

Një shpërthim ajri i ftohtë duhet t’ju bëjë të ndiheni të gjallëruar dhe gati për të fuqizuar gjatë pjesës tjetër të ditës. Dhe, ndërsa është joshëse për t’u angazhuar në aktivitete me përpjekje të ulëta, si shikimi i televizorit, hulumtimet tregojnë se është shumë më mirë të relaksoheni me aktivitete që ju bëjnë të ndiheni të relaksuar dhe prodhojnë një ndjenjë arritjeje, të tilla si joga, shkrimi ose vrapimi.

Të fundit

Brenda një viti 1608 viktima të dhunës në familje

Shkup,1608 viktima të dhunës në familje janë regjistruar vitin...

Mariçiq: Pres raport pozitiv nga Komisioni Evropian

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, në konferencën...

Sondazhi: 83% e ukrainasve duan anëtarësimin në NATO

Një rekord 83 për qind e ukrainasve do të...