Italia zhvendosë ambasadën nga Kievi për të vazhduar punën nga pjesë perëndimore e Ukrainës – Lviv

Italia ka zhvendosur ambasadën e saj nga Kievi për ta hapur në qytetin Lviv në pjesën perëndimore të Ukrainës, e njëjtë po veprojnë shumë shtete për shkak të sigurisë së stafit dhe situatës që po mbretëron në kryeqytetin ukrainas.

Ministri i Jashtëm italian, ka njoftuar se ka zhvendosur ambasadën në një qytet tjetër – me qëllim që stafi atje të mund të kryejë punët.

Edhe Franca gjithashtu ka njoftuar se do ta zhvendosë ambasadën e saj në Kievi në Lviv, dhe tashmë dihen arsyet – pra për sigurinë e punonjësve.

Ndryshe Ukraina edhe në ditën e gjashtë ka vazhduar luftimet kundër agresionit rus, ku nga sulmet ajrore të ushtrisë ruse e kanë pësuar me jetë shumë civilë – përfshirë edhe fëmijë. 

Të fundit

Brenda një viti 1608 viktima të dhunës në familje

Shkup,1608 viktima të dhunës në familje janë regjistruar vitin...

Mariçiq: Pres raport pozitiv nga Komisioni Evropian

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, në konferencën...

Sondazhi: 83% e ukrainasve duan anëtarësimin në NATO

Një rekord 83 për qind e ukrainasve do të...