Dëbora izolon zonat malore/ Bllokohet rruga e Arbrit

Reshjet e borës që kanë përfshirë juglindjen e vendit kanë shkaktuar probleme të shumta në zonat malore.

Për shkak se trashësia ka arritur deri në 50 centimetra, shumë fshatra të njësive administrative Dardhas, Trebinjë, Proptisht e Velçan në bashkinë e Pogradecit janë të izoluar.

E njëjta situatë raportohet edhe në zonat malore të bashkisë, Korçë, Maliq, Devoll e Kolonjë.

Ndërkohë të gjitha akset kombëtare janë të hapura dhe të qarkullueshme normalisht për mjetet. Autoritetet u bëjnë thirrje shoferëve që të reduktojnë shpejtësinë dhe të përdorin goma dimërore.

Probleme të shumta nga bora ka pasur dhe në Qarkun Dibër. Reshjet, të cilat nisën orët e para të mëngjesit të kësaj të marte, kanë shkaktuar vështirësi në lëvizjen e mjeteve.

Segmenti i rrugës së Arbrit, Bypass-Qafë Murrizë është i pakalueshëm, ndërsa autoritetet po punojnë për hapjen e tij. Të gjithë drejtuesit rekomandohet të ndjekin rrugën e vjetër Peshkopi–Tiranë, e cila është e hapur.

Ndërkohë, zonat e thella janë të izoluara, si dhe kanë mungesë të energjisë elektrike.

Reshje bore ka pasur edhe në Elbasan, por nuk janë raportuar probleme.

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...