7 simptomat që tregojnë se dikush ka kaluar koronavirusin dhe nuk e di

Shpesh lind pyetja te njerëzit që nuk janë infektuar zyrtarisht me virusin nëse kanë kaluar COVID-19 dhe nuk e dinë atë.

Në fakt, koronavirusi mund të ketë ekzistuar në komunitet më herët sesa menduam fillimisht. Kështu, njerëzit me të vërtetë mund të kenë pasur virusin dhe janë shëruar pa e ditur atë, para ose gjatë pandemisë.

Më poshtë janë disa indikacione se ju mund të jeni një nga këta njerëz:

1)  Një i ftohtë “i keq”. Nuk është e pazakontë të kesh ftohje gjatë dimrit. Por nëse keni pasur një të tillë, shanset janë që ftohja juaj të ishte në të vërtetë COVID-19. Një ndryshim është se COVID-19 mund të shkaktojë njolla për 2 javë ose më shumë, ndërsa ftohja e zakonshme zakonisht zgjat vetëm disa ditë. Dhe ndryshe nga ftohja e zakonshme, COVID-19 zakonisht shoqërohet me ethe dhe simptoma të frymëmarrjes.

2)  Frymëmarrje e shkurtër. Frymëmarrja nuk është zakonisht një simptomë e ftohjes së zakonshme ose gripit, por është një tipar i COVID-19. Shpesh të kujton gulçimin që shfaqet në sulmet e panikut, por sigurisht që zgjat shumë më gjatë dhe shoqërohet me shenja apo simptoma të tjera.

3)  Kollë e vazhdueshme. Nëse kishit një kollë të thatë që kërkonte kohë për t’u larguar, mund të kishit kaluar COVID-19. Kolla zakonisht fillon lehtë, por përkeqësohet gjatë 5-7 ditëve të ardhshme dhe mund të zgjasë edhe më gjatë.

4)  Sytë e kuq e të përlotur. Gjatë gjithë pandemisë këshillojmë që të lajmë duart shpesh dhe të shmangim prekjen e fytyrës. Një arsye për këtë është se COVID-19 mund të prekë edhe sytë tanë. Pra, nëse keni konjuktivit (sy të kuq ose rozë), lot ose shikim të turbullt, mund të shkaktohet nga koronavirusi.

5)  Ndjesia e pulsit ose dhimbje gjoksi. COVID-19 gjithashtu mund të ndikojë në zemrën tonë. Pra, nëse keni ndjerë se po rrihte shpejt ose po fluturonte ose nëse kishit një shtrëngim në gjoks, mund të keni pasur një koronavirus. Simptoma të tilla mund të shfaqen edhe për 2 javë në raste të lehta ose për 6 javë në raste më të rënda.

6)  Ndjenja e lodhjes së pajustifikuar. Nëse keni pasur lodhje ekstreme që nuk përmirësohet me gjumë të mirë, mund të jetë shenjë e një koronavirusi. Kjo ndjenjë mund të kthehet disa ditë ose disa javë më vonë, në varësi të individit.

7) Humbja e nuhatjes ose shijes. Nëse ushqimi dhe pija juaj dukej se kishin shije të ndryshme nga zakonisht ose nëse nuk kishin shije të mirë ose nëse nuk kishit erë të mirë për disa javë, mund të infektoheni me koronavirus. Deri në 80% të njerëzve që janë pozitivë e kanë këtë problem.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...