​Banka Botërore mund të paguajë ndihmën për Ukrainën në vetëm pak ditë

Presidenti i Bankës Botërore, David Malpass deklaroi të dielën se ata mund të ofrojnë mbështetje financiare për Ukrainën brenda disa ditësh, dhe se të martën shefat e financave të G7 do të diskutojnë ndihmën shtesë për vendin.

“Banka po bën gjithçka në fuqinë e saj për të mbështetur popullin ukrainas. Për momentin kemi në dispozicion një instrument me të cilin mund të veprojmë në ditët në vijim nëse është e nevojshme dhe duket se do të jetë”, tha Malpass për CBS.

Malpass diskutoi opsionet e financimit të Bankës Botërore me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky një javë më parë. Kreu i Bankës Botërore tha më pas se banka po përgatit ndihmë për Ukrainën në shumën prej 350 milionë dollarësh.

Menaxhmenti është dashur të marrë një vendim për këtë deri në fund të marsit. Por duket se ndihma do të dërgohet shumë më herët.

Malpass njoftoi se do t’i bashkohet një takimi virtual të ministrave të financave të G7 dhe guvernatorëve të bankave qendrore të martën dhe do të diskutojë opsione të tjera dhe “mund të vendosë se sa ndihma shkon për Ukrainën”.

Një burim i njohur me planet për një takim të zyrtarëve të G7 tha, sipas Reuters, se takimi do të diskutojë gjithashtu valën e fundit të sanksioneve kundër Rusisë, si përjashtimi nga SWIFT dhe neutralizimi i 630 miliardë dollarëve të rezervave valutore të Bankës Qendrore ruse.

Malpass vuri në dukje gjithashtu se Banka Botërore, me Fondin Monetar Ndërkombëtar, po diskuton se si të ndihmojë vendet në kufi me Ukrainën, si Rumania dhe Moldavia, për t’i mbështetur ato në pranimin e refugjatëve ukrainas.

Të fundit

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...

Mike apo rivale? Në mes të garës së fortë, Alketa Vejsiu bën veprimin e papritur për Lori Hoxhën

Këtë sezon të ri televiziv, dy spektaklet më konkurrente...

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...