​Vitali Klitschko: Mbështetni Ukrainën së bashku, ne jemi të fortë

Kryebashkiaku i Kievit Vitali Klitschko e përshkroi kryeqytetin e Ukrainës si të rrethuar dhe tha se evakuimi i civilëve nuk do të ishte i mundur pasi të gjitha rrugët janë të bllokuara.

Ne jemi në prag të një katastrofe humanitare,” tha Klitschko për Associated Press ndërsa një shtetrrethim vazhdonte në qytet, i cili tha ai i lejoi autoritetet të gjuanin diversantët në rrugë.

Tani për tani kemi rrymë, ujë dhe ngrohje në shtëpitë tona. Por infrastruktura për dërgimin e ushqimeve dhe ilaçeve u shkatërrua. Prandaj mesazhi për të gjithë është: Mbështetni Ukrainën së bashku… Ne jemi të fortë”, tha Klitschko.

Çdo ukrainas është krenar që është i pavarur, që është ukrainas dhe ne jemi krenarë që kemi shtetin tonë”, shtoi ai, shkruan Guardian.

Të fundit

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...

Përfshihet nga flakët një barakë druri në Tetovë

Zjarrfikësit e Tetovës sot ndërhynë në një zjarr në...