“Lufta e Ukrainës”, Zelensky : Le të bashkohemi shpejt me BE-në dhe të heqim Rusinë nga SWIFT

Presidenti Volodymyr Zelenskyy bëri thirrje që ngjitja urgjente e Ukrainës në Bashkimin Evropian dhe Rusia të hiqet nga sistemi ndërkombëtar i pagesave bankare elektronike SWIFT në mes të pushtimit të vazhdueshëm.

“Ndërtesat e banimit të shkatërruara nga raketat dhe artileria janë argumenti përfundimtar për botën që të ndalojë këtë pushtim okupues së bashku me ne”, tha ai në një fjalim sfidues video të shtunën.

“E them sinqerisht sa të jetë e mundur, populli ukrainas meriton dhe ka të drejtë të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Kjo do të jetë dëshmia kryesore e mbështetjes për vendin tonë”.

Zelenskyy konfirmoi se ai foli me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për atë që ai tha se ishte një moment vendimtar për të vendosur njëherë e përgjithmonë për të ardhmen e vendit në BE.

Michel iu përgjigj Zelenskyy në Twitter, duke thënë se “Ukraina dhe njerëzit e saj janë familje. Mbështetja e mëtejshme konkrete është në rrugën e saj.”

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...