Dieta e lëkurës, çfarë të hamë që të shmangim acarimet

Dieta ushqimore është një ndër faktorët më të rëndësishem që ndikon në fytyrën tuaj. Disa lëndë ushqyese janë të nevojshme për mirëmbajtjen e saj dhe nëse nuk po merrni mjaftueshëm prej ushqimeve që hani, atëherë mund të ndjeni acarime të lëkurës.

Ne ju zbulojmë 5 ushqimet që do ju vijnë në ndihmë sipas ‘Bright Side’:

1-Agrumet

Limoni, portokalli apo qitroja janë burime të vitaminës C e cila nuk ruhet në qelizat tona yndyrore. Ajo duhet konsumuar çdo ditë për të qëndruar i shëndetshëm.

2– Avokado

Avokadot janë një tjetër ushqim i pasur me acide yndyrore. Mund t’i vendosni në pije ose t’i hani thjeshtë.

3-Manaferrat

Manaferrat përmbajnë antioksidantë, një lëndë ushqyese që zvogëlon inflamacionin.

4– Të gjelbrat

Spinaqi, sallata dhe të gjitha ushqimet e gjelbra përmbajnë vitaminë A dhe retinoide.

5– Karotat

Karotat janë plot me vitaminë A dhe retinoide, të cilat mbrojnë lëkurën tuaj nga efektet e dëmshme të rrezatimit ultraviolet.

Të fundit

Mike apo rivale? Në mes të garës së fortë, Alketa Vejsiu bën veprimin e papritur për Lori Hoxhën

Këtë sezon të ri televiziv, dy spektaklet më konkurrente...

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...

Pendarovski: Boshnjakët janë pjesë përbërëse e shoqërisë!

Presidenti Stevo Pendarovski sot u ka dërguar urim pjesëtarëve...