Si të lehtësoni fryrjen e barkut me dy metoda

Për fat të mirë, ka shumë gjëra që mund të bëni për të lehtësuar fryrjen e barkut. Edhe pse është një fenomen relativisht i zakonshëm, fryrja e barkut shkakton parehati në jetën tonë të përditshme.

Gjëja e parë që mund të bëni kur ndiheni të fryrë për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave është të pini ujë të vakët. Siç rezulton, konsumimi i rreth 2 litra ujë të ngrohtë ose në temperaturën e dhomës mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes.

Sa më shumë ujë të pini, aq më pak do të ndiheni të fryrë.

Konsumimi i më shumë probiotikëve është një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të shmangur gazrat dhe fryrjen.

Probiotikët futin baktere të mira në mikrobiomën e zorrëve, të cilat mund të promovojnë shëndetin e zorrëve dhe të ndihmojnë në lehtësimin e fryrjes.

Ushtrimi mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e simptomave të fryrjes, pasi përmirëson qarkullimin duke e drejtuar rrjedhën e gjakut larg krahëve dhe këmbëve. Dhe kjo mund të ndihmojë në reduktimin e mbajtjes së ujit në stomak dhe bark.

Të fundit

Kriza energjetike, Rama: Ndihma e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor mos të ketë diferenca

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas takimit të Komunitet...

Bekteshi: Nesër takim me kompaninë për furnizim me gaz natyror

Ekipi qeveritar i Maqedonisë i udhëhequr nga kryeministri Dimitar...

Masat e reja anti-krizë, Bekteshi: Do të ndihmohen qytetarët dhe kompanitë që prodhojnë ushqime bazë

Ministria e Ekonomisë ka filluar komunikimin me kompanitë e...