Klitschko i drejtohet botës me një mesazh prekës

Wladimir Klitschko u ka bërë thirrje vendeve evropiane që të ushtrojnë presion ndaj Rusisë për të ndërprerë pushtimin e saj në Ukrainë.

Tre fëmijë ishin në mesin e 198 ukrainasve të vrarë që nga fillimi i pushtimit rus këtë javë, tha ministri i shëndetësisë i Ukrainës të shtunën, dhe zyrtarët në kryeqytetin e Kievit po paralajmërojnë njerëzit që të kërkojnë strehim larg zjarrit dhe raketave, ndërsa luftimet në rrugë fillojnë kundër forcave ruse.

Klitschko dhe vëllai i tij Vitali janë të dy kampionë të boksit në pension, me këtë të fundit që aktualisht shërben si kryebashkiak i Kievit, kryeqytetit ukrainas. Të dy burrat kanë marrë armët për të mbrojtur atdheun e tyre, shkruan sports.yahoo.

“Po i drejtohem gjithë botës që të ndalojë këtë luftë që Rusia ka nisur”, tha Wladimir në një video në Instagram të shtunën, me një hashtag #StopPutin që është pjesë e titullit.

“Vetëm sot, civilët u qëlluan nga raketat. Me operacione speciale, qytetarë që vriten… po ndodh në zemër të Evropës”.

“Nuk ka kohë për të pritur, sepse do të çojë në një katastrofë humanitare. Ju duhet të veproni tani për të ndaluar agresionin rus me gjithçka që mund të keni – tani”.

“Pas një ore ose nesër, do të jetë tepër vonë. Ju lutemi, veproni tani. Mos prisni, veproni tani. Ndaloni këtë luftë”.

Të fundit

‘Do hyjmë në grevë urie’, Luçiano Boçi: Të na japin logon e PD-së

Nënkryetari i PD, Luçiano Boçi, tha se nëse gjykata...

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...