Turqia i del në krahë Ukrainës, bllokon anijet luftarake ruse në Bosfor dhe Dardanele

Ankaraja zyrtare ka marrë një vendim shumë të rëndësishëm mëngjesin e 25 shkurtit, duke limituar lëvizjet e anijeve luftarake ruse në ngushticën e Bosforit dhe Dardaneleve.

Kjo ishte një ndër kërkesat konkrete të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, ndaj homologut të tij turk Recep Tayyip Erdogan.

Ky i fundit, e ka plotësuar këtë kërkesë, pasi dënoi ashpër sulmin e Moskës ndaj Ukrainës dhe u rreshtua krah aleatëve të Kievit.

Turqia po ashtu është pjesë e aleancës së NATO-s, ku zëri unison është ai i kundërshtimit të agresionit rus dhe retorika mbetet e ashpër ndaj Vladimir Putinit, për veprimet përshkallëzuese që ka vendosur të ndërmarrë me mësymjen në Ukrainë.

Të fundit

Rod Stewart flet për ndarjen nga jeta të dy vëllezërve të tij

Artsiti Rod Stewart  ka folur për ndarjen nga jeta...

Behgjet Pacolli pronari i ardhshëm i Manchester United?!

Mediumi anglez Football Transfers, shkruan se ish-presidenti i Kosovës,...