ShBA është gati të pranojë refugjatë ukrainas

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme të pranojnë refugjatë ukrainas dhe se qeveria është e përgatitur t’i ndihmojë vendet evropiane fqinje me Ukrainën që të trajtojnë një fluks të shtuar të refugjatëve që ikin nga pushtimi rus, tha të enjten sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Ne jemi”, tha Psaki kur u pyet nga mediat nëse SHBA ishte e përgatitur të pranonte refugjatë ukrainas, duke shtuar, “Por ne sigurisht presim që një pjesë e madhe, nëse jo shumica, do të duan të shkojnë në Evropë dhe vendet fqinje.

Pra, ne jemi gjithashtu duke punuar me vendet evropiane se cilat janë nevojat, ku ka kapacitete. Polonia, për shembull, ku po shohim një fluks në rritje të refugjatëve gjatë 24 orëve të fundit.”

“Për disa kohë ne kemi qenë duke folur dhe bashkëpunuar me evropianët për këtë”, shtoi Psaki, shkuarn CNN.

Të fundit

Shkolla në Deçan zëvendëson grevën me protestë

Shkolla “Lidhja e Prizrenit” në komunën e Deçanit do...

Foshnja 4-muajshe në gjendje të rëndë, arrestohet edhe nëna shqiptare në Greqi, dyshohet për dhunë

Një foshnjë shqiptare, vetëm katër muajshe ndodhet e shtruar e intubuar...

U raportua i zhdukur 43 vjeçari nga Tetova me probleme shëndetësore

Policia e Tetovës informoi se me 25 shtator 2022...