BBC: Pushtimi rus nuk po shkon sipas planit, ja pse

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia nuk po shkon sipas planit, ka raportuar BBC të premten në mbrëmje. Megjithatë, s’mund të thuhet se punët më mirë i ka Ukraina.

Forcat ruse i tejkalojnë në numër në çdo fushë ato të Ukrainës. Plani i pushtimit të Vladimir Putinit përfshin kryerjen e sulmeve në tri drejtime, neutralizim të rezistencës dhe më pas eliminimin e pushtetit dhe instalimin e një të reje me orientim prorus.

Megjithatë, siç shkruan BBC, rezistenca ukrainase po u shkakton viktima pushtuesve. Deri tash kanë vdekur mbi 450 rusë, sipas inteligjencës britanike.

“Po shohim fillimin e një rezistence civile me Qeverinë që po u jep mijëra armë banorëve të Kievit”, ka shkruar BBC të premten.

Të fundit

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...

Nuredini: Edhe në kohë krize, të kujdesemi për ambientin

Edhe në rrethana të krizës globale energjetike po bëhen...

Kriza energjetike/ Bekteshi takon Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse

Në vazhdën e takimeve të krerëve fetarë në vend,...