Presidenti i Ukrainës telefonon Putinin, Rusia ka grumbulluar gati 200,000 trupa në kufijtë e Ukrainës dhe mijëra automjete luftarake

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky sapo ka thënë se Rusia ka miratuar një ofensivë kundër Ukrainës.

Ai tha gjithashtu se presidenti Vladimir Putin nuk i ishte përgjigjur ftesës së tij për të zhvilluar bisedime, shkruan BBC.

Këtë ai e ka bërë të ditur në një fjalim të postuar në llogarinë e tij zyrtare në Facebook në orët e hershme të së enjtes me orën lokale, shkruan CNN.

“Sot nisa një bisedë telefonike me Presidentin e Federatës Ruse. Heshtje. Edhe pse duhet të ketë heshtje në Donbas”, tha Zelensky.

Presidenti i Ukrainës Zelenksy thotë gjithashtu se Rusia ka grumbulluar “gati 200,000 trupa në kufijtë e Ukrainës dhe mijëra automjete luftarake”.

Në një fjalim televiziv natën vonë, Zelensky kaloi në rusisht për t’iu “drejtuar qytetarëve rusë si qytetarë të Ukrainës”.

Na dëgjoni. Populli ukrainas dëshiron paqe. Autoritetet ukrainase duan paqe,” tha ai.

Të fundit

Bekteshi: Mickoski nuk ka ofruar asnjë plan për dalje nga kriza energjetike, ka vetëm fjalë

Në lidhje me ofertën e Hristijan Mickoskit në lidhje...

Bekteshi: I përkas BDI-së, Ahmeti e dha qëndrimin e tij!

Në emisionin Klan Debat, ministri i Ekonomisë – Kreshnik...

Bekteshi: Kjo qeveri ka bërë shumë me Zëvendës kryeministrin e parë Artan Grubi

Në emisionin Klan Debat ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi...