Grubi: Mbetemi të përkushtuar për rritjen e pagave dhe pensioneve (FOTO)

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi në rrjetin social facebook ka publikuar statistikat që japin pasqyrën e saktë të ndikimit pozitiv të politikave dhe masave të zbatuara ekonomike nga ana e Qeverisë

Mbi ndikimin pozitiv të politikave dhe masave të zbatuara ekonomike nga ana e Qeverisë, flasin edhe këto fakte statistikore që japin pasqyrë të qartë të:

rritjes së pagës mesatare mujore të paguar për një punëtor nga Dhjetori i vitit 2012 deri më Dhjetor të vitit 2021 për 8474 denarë ose 39.47 % . Për vetëm një vit, paga mesatare është rritur për 5.80 %.

rritjes së pagës minimale, e cila në intervalin prej 10 viteve është zmadhuar për 123 %.

Qeveria mbetet edhe më tej e angazhuar për të vazhduar trendin e rritjes së pagave dhe pensioneve për standard më të lartë jetësor të qytetarëve.

Të fundit

‘Do hyjmë në grevë urie’, Luçiano Boçi: Të na japin logon e PD-së

Nënkryetari i PD, Luçiano Boçi, tha se nëse gjykata...

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...