Testi me një gotë ujë të thjeshtë zbulon një sëmundje të rëndë!

Thjesht, pini disa gllënjka dhe do ta kuptoni menjëherë nëse jeni në rrezik

Mjekët paralajmërojnë se sinjalet e para të kësaj sëmundjeje do t’i ndieni nga shqisa juaj e shijes, mirëpo mund të provoni edhe një test me një gotë ujë që do t’jua tregojë këtë.

Nëse pini ujë sapo zgjoheni në mëngjes, me siguri ju shijoni gllënjkat e para dhe freskinë.

Por nëse ndieni një shije të caktuar, mund të keni diabet, transmeton Telegrafi.

Nëse nuk trajtohet, diabeti mund të shkaktojë nivele të larta të glukozës në gjak me kalimin e kohës, gjë që do t’ju japë një shije të ëmbël në gojën tuaj kur nuk hani ose pini asgjë të ëmbël. Dhe këtë mund ta provoni me një gotë ujë të thjeshtë dhe pa shije.

Provoni të pini një gotë ujë dhe nëse ndjeni një shije të qartë të ëmbël, është e mundur që të keni diabet pa e ditur. Nëse fryma juaj herë pas here ndjehet sikur aroma e frutave dhe nuk i keni ngrënë, kjo është një shenjë e madhe paralajmëruese.

Shenja të tjera se sëmundja tashmë ka përparuar do të jenë shikimi i turbullt, etja ekstreme, urinimi i shpeshtë dhe rraskapitja. Lexoni gjithashtu në internet se cila shenjë në lëkurë zbulon diabetin si dhe cilat fruta ulin sheqerin!

Të fundit

Imami i Qabesë në Kosovë, Myftiu doli e priti në aeroport

Myftiu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava...

Mike apo rivale? Në mes të garës së fortë, Alketa Vejsiu bën veprimin e papritur për Lori Hoxhën

Këtë sezon të ri televiziv, dy spektaklet më konkurrente...

Nagavci akuzon komunat se po bëjnë politikë me mësimdhënësit e shkollat, në dëm të Qeverisë

Në Kosovë po vazhdon greva në arsim, derisa palët...