Kriza në Ukrainë, pesë pyetjet kyçe teksa forcat ruse synojnë të fillojnë një luftë në Evropë

Ukraina është në prag të luftës me forcat ruse që rrethojnë vendin nga disa anë.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka bërë thirrje për një takim me Rusinë dhe anëtarët e tjerë kyç të grupit evropian të sigurisë lidhur me përshkallëzimin e tensioneve në kufirin e vendit.

Kuleba thotë se Rusia ka injoruar të gjitha kërkesat formale për të vërtetuar arsyen e vendosjes së forcave në kufi.

Por pavarësisht veprimeve ushtarake, Rusia ka vazhduar të mohojë planet për të pushtuar Ukrainën, ndërsa i bën thirrje NATO-s të refuzojë anëtarësimin e këtij vendi, shkruan mediumi britanik Mirror.co.uk, përcjell Telegrafi.

Dhe tani, disa ekspertë dhe udhëheqës kanë thënë se lufta është pothuajse e pashmangshme me botën që po përgatitet për gjakderdhjen e tmerrshme që mund të rezultojë nga ky konflikt.

Por pse udhëheqësit perëndimorë mendojnë se Putini do të urdhërojë një sulm?

Argumenti më i madh kundër idesë së një sulmi është se është pothuajse e pamundur të shihet se çfarë do të përfitojë Putini prej tij, pasi do t’i kushtojë shumë shtrenjtë atij dhe Rusisë – për sa i përket jetës, parave dhe reputacionit global.

Sigurisht, ai mund të nënshtrojë Ukrainën pas shumë muajsh të përgjakshëm, por pasi ka takuar shumë trupa vendase dhe qytetarë të armatosur javët e fundit, kjo vlerësohet si e vështirë të imagjinohet.

Megjithatë, agjencitë e inteligjencës besojnë se një sulm tani ka shumë të ngjarë – kryesisht sepse lëvizjet e trupave dhe makinerive drejt Ukrainës pasqyrojnë planifikimin para pushtimit.

Putini nuk ka nevojë për helikopterë sulmues afër kufirit për një “stërvitje”, as nuk ka nevojë për aq shumë artileri dhe tanke, duke mobilizuar pothuajse një çerek milion trupa, thuhet në shkrimin e mediumit britanik, përcjell Telegrafi.

Çfarë forme do të kishte një sulm?

Për javë të tëra na u tha se një pushtim i pjesshëm mund të ndodhte në lindje të Ukrainës, ndoshta duke formuar një urë tokësore midis Krimesë dhe Donbasit, ku separatistët pro-rusë (të mbështetur nga forcat ruse) po luftojnë trupat ukrainase.

Por tani burime të larta besojnë se është plotësisht e mundur, duke pasur parasysh peshën e madhe të numrit të trupave dhe materialit që Putin “po hedh” në këtë grumbullim, që ai dëshiron të shkojë deri në Kiev.

Moska mund të sulmojë nga Bjellorusia në veri, Rusia, në lindje dhe nga deti në jug dhe të godasë deri në Kiev me shpejtësi rrufeje.

Por ata e dinë se trupat e Ukrainës janë të armatosura me raketa “vrasës tankesh” NLAW dhe janë tepër të motivuara mirë.

Siç vlerësohet në shkrimin e Mirror.co.uk, trupat e Ukrainës synojnë të lejojnë Rusinë të hyjë dhe më pas të ndërmarrin sulme të egra të stilit gueril, duke shkatërruar linjat e tyre të furnizimit dhe duke shpresuar të shkatërrojnë moralin.

Nëse tanket ruse arrijnë në Kiev, ata nuk mund të hyjnë në qytet pasi një luftë e tillë urbane mund të zgjasë me muaj.

Doktrina ushtarake e Moskës ka të bëjë me shpejtësinë dhe shmangien rreth objektivave të mëdhenj si qytetet – por ato mund të ndërpriten lehtësisht dhe kjo mund të jetë arsyeja pse komandantët e Putinit janë ende duke u përgatitur.

Kjo mund të ishte shumë keq për Putinin nëse “qeset me trupa të vdekur” fillojnë të kthehen në shtëpi.

Ai ose mund të jetë ende një pushtim i pjesshëm, që kushton me pak jetë dhe me të cilin bën një gjest ndërsa pretendon se mbron separatistët pro-rusë në lindje.

Kur do të ndodhë sulmi?

Ky është pushtimi më i “telegrafuar” me sa duket ndonjëherë dhe CIA amerikane beson se do të ndodhë të mërkurën ose më shpejt, kështu që ndoshta kemi vetëm disa orë para se lufta të godasë sërish Evropën.

Gjithsesi, Putini është një strateg dhe ky mund të jetë demonstrimi më i madh i brishtësisë ndonjëherë.

Por, megjithëse është e mundur, kjo nuk ka gjasa sepse Putini nuk do të dëshirojë të duket i dobët në shtëpi.

Atij i intereson pak se çfarë mendon perëndimi për të. Kjo ka të bëjë vetëm me atë që Rusia mendon për të, kështu që atij i duhet shumë një fitore me sa më pak kosto dhe pasoja.

Të fundit

Edicioni i pestë i “Skupi Kamerfest”, Ahmeti dhe Grubi takojnë artistët

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka...

Arrestohet shkupjani 20 vjeçar, dyshohet për 6 vjedhje

Dje në ora 19:00, policia ka arrestuar 20 vjeçarin...